Otevírání dat a otevřená státní správa – to jsou pojmy, se kterými se setkáváme stále častěji. Nejde už jen o to, že zákony nařizují povinným institucím to či ono. Samotné úřady se snaží stále více vyhovět požadavkům svých občanů a zveřejňovat co nejvíce informací.

Chcete se do toho pustit také, aby vás společnost vnímala jako přátelský a otevřený úřad, ale nejste si jisti, kde a jak začít?

Fond Otakara Motejla, který se touto oblastí už mnoho let zabývá a otevírání dat důsledně prosazuje, už v roce 2014 vydal zajímavou příručku, která je stručným a přehledným návodem pro všechny, kteří zvažují, co a jakým způsobem by bylo dobré udělat.

Hned z kraje se dozvíte, co to otevřená data vlastně jsou, jakým způsobem k nim přistupovat, jak to s otevřenými daty vypadá v ČR i jak to udělat, aby vás zveřejňování dat nestálo moc času.

V příručce také najdete přehled nejčastějších argumentů a odpovědi na ně. Pokud jste tím, kdo záměr více otevřít data prosazuje, určitě se vám to hodí.

Jaký je stav v ČR obecně?

Přestože se mnoho úřadů a institucí rozhodlo začít zpřístupňovat data co nejdříve a nečekat na schválení příslušné legislativy, namátkově třeba Česká obchodní inspekce, Český telekomunikační úřad, Děčín, Opava či Kuřim, stále ještě je mnoho těch, kteří svým občanům a zájemcům nevycházejí zrovna vstříc.

Někdy je to opravdu neochotou. Čeká se, až se příslušný žadatel ozve s přesnou, dle zákona sepsanou žádostí, aby se pak hledaly argumenty, proč to či ono nezveřejnit. A když už se to zveřejnit musí, aby za to žadatel musel pořádně zaplatit.

Většinou je to ale způsobené tím, že stále nepanuje naprostá jistota v tom, jaké informace se zveřejnit musí a jaké naopak nikoli. A hodně úřadů by rádo těmto žádostem předcházelo a data zveřejňovalo třeba na svém webu, ale zase se obávají přílišné pracnosti a nevědí, kde a jak vlastně začít.

Co radí příručka?

  1. Důležité je chtít a než začnete, důkladně si vše rozmyslete.
  2. Stanovte, co, kdy a jak chcete zveřejňovat (dobré je začít třeba tím, že zjistíte, na co se občané nejvíce ptají).
  3. Vyberte konkrétní osobu, která se tomu bude věnovat.
  4. Rozhodněte se, kdy začnete a jakou formou, nebo kde na webu budete informace poskytovat.
  5. Začněte a informujte o tom své občany.

Zajímá vás více?

Zdroj:

Autor Redakce