Soud tak dal za pravdu argumentům Magistrátu a nevyhověl odvolání společnosti EMS.
„Nekonečný příběh Opencard pokračuje. Nicméně, já už nechci a nebudu pokračovat v neustálých výmluvách a ve vysvětlování a svádění problémů na své předchůdce.
Město začalo pracovat na náhradním řešení, kterým jednou pro vždy vyřeší problémy Opencard. Město už nikoho nebude nutit k držení Opencard, v blízké budoucnosti si Pražané budou moci vybrat, jestli si svůj kupon nahrají do telefonu, na čipovou kartu nebo budou mít v peněžence klasický papírový kupon.
Elektronický kupon si dobijí ze svého obývacího pokoje a nebudou muset někde na Andělu vystávat nesmyslné fronty. Předběžné opatření je tedy jen nástroj, jak se vypořádat se současnou situací.
Prosím tedy Pražany o trpělivost a doufám, že už za pár měsíců jim nabídnu lepší a modernější produkt, který nebude stát ani zlomek toho co ta červená karta,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.
Vrchní soud v Praze shledal odvolání EMS jako nedůvodné, a to zejména s důrazem na to, že hlavní město řádně odůvodnilo skutečnosti nezbytné pro uložení předběžného opatření, že jednání EMS může být posouzeno jako jednání, které porušuje práva HMP, které plyne z licenčních smluv, že soud prvního stupně, který předběžné opatření nařídil, správně posoudil naléhavost úpravy poměrů HMP a EMS, protože bez předběžného opatření by nadále vznikala a rozšiřovala se materiální újma HMP.
Praha nemusí platit ani pokuty
Pražská radnice měla za porušení zákona o veřejných zakázkách zaplatit 600.000 a Dopravní podnik hlavního města Prahy půl milionu korun. Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu Praha a dopravní podnik pochybily při uzavírání řady smluv v letech 2007 až 2009 s firmou Haguess, která zajišťuje správu projektu Opencard.
„Hlavní město Praha sice vybralo dodavatele na základě otevřeného řízení, následně však uzavřelo licenční smlouvy, jimiž si do budoucna samo zablokovalo možnost zadat případné následující související zakázky jinému uchazeči,“ uvedl již dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Kritizoval v této souvislosti použití jednacího řízení bez uveřejnění.
Soud případ vrátil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Věc se po vrácení ÚOHS vrací do stádia, kdy předseda ÚOHS musí rozhodnout o podaném opravném prostředku – rozkladu. Pravomocné rozhodnutí předsedy ÚOHS bylo zrušeno,“ řekla mluvčí soudu Simona Tesařová.