
Do projektu Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce, zkráceně také Centra společných služeb (CSS), který realizuje Svaz měst a obcí je zapojeno více než 80 dobrovolných svazků obcí, což znamená více než 1 600 obcí.
„Projekt má za cíl – zjednodušeně řečeno – vytvořit a provozovat centra společných služeb dobrovolných svazků obcí (DSO). Navazuje na projekt „Meziobecní spolupráce“ realizovaný od května 2013 do listopadu 2015,“ uvedla mluvčí Svazu Štěpánka Filipová.
Právě tento projekt byl zmíněn jako dobrý příklad rozvoje eGovernmentu v České republice na odborné konferenci „Veřejná správa a e-Government“, která se konala na půdě Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze v rámci Pražského právnického podzimu organizovaného významnou pražskou právní kanceláří Havlíček Brain Team.
Spuštění projektu předcházel průzkum, který zjišťoval zájem obcí o společné služby. Dotazovaným se nabídlo dvanáct témat, osloveno bylo zhruba sto dobrovolných sdružení obcí. Největší zájem samosprávy měli zástupci samospráv o projektový management k dotacím. Následovala setkávání obcí se sdílením dobré praxe a zkušeností, pomoc s veřejnými zakázkami a základní poradenství pro obce.
„Z výsledků je zřejmé, že zejména malé obce nemají dostatek kvalifikovaných odborníků a jejich sdílení více obcemi v Centrech společných služeb by mohlo situaci efektivně vyřešit podobně, jako je to třeba v Rakousku či ve Francii.,“ doplnila Filipová.
Které agendy jsou pro starosty nejzajímavější?
- Dotace, projektový management a realizace projektů
- Pravidelná setkávání zástupců obcí
- Sdílení dobré praxe a zkušeností
- Veřejné zakázky
- Základní poradenství pro obce
- Právní podpora (odborné poradenství)
- Společné postupy (nákupy, propagace, prodeje)
- Rozvojové aktivity (strategické dokumenty, územní plány)
- Vzdělávací aktivity (představitelů obcí)
- ekonomická agenda (účetnictví, mzdy, personalistika)
- Technická a stavební podpora
- IT podpora
Zdroj: