Koncem dubna se konalo setkání ředitelů krajských úřadů a úředníků MVČR. Jednalo se hlavně o přípravě návrhu na změnu zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech.

Ministerstvo se totiž domnívá, že po patnácti letech už je na změnu nejvyšší čas.

O jaké změny hlavně půjde?

V současné době je asi největším problémem, že je sousta občanů evidována k trvalému pobytu na ohlašovnách.

Důvodů, jak jistě víte, je spousta. Hlavním důvodem ale je, že mnoho z nich prostě nezíská souhlas majitele nemovitosti ke změně trvalého bydliště a tak v podstatě mnohdy nemají jinou možnost.

Dalším důvodem bývá i fakt, že někteří lidé bydlí v nemovitosti, která není určena k bydlení a tam se v současné době k trvalému pobytu přihlásit ani nemohou.

Problém pro úředníky je pak ale zřejmý – o faktickém pobytu takových občanů vůbec neví.

Novinkami by tedy měly být změna charakteru trvalého pobytu z evidenčního na ohlašovací či umožnění přihlášení k trvalému pobytu do nebytového prostoru.

„Novinkou by tedy mělo být, že s užívacím právem k nemovitosti je spojena povinnost, a tedy zároveň i právo přihlásit se na její adrese k trvalému pobytu,“ doplnil Němec.

MVČR připravilo dvě různé varianty, které by měly pomoci.

První varianta počítá s tím, že občan bude mít povinnost přihlásit se k trvalému pobytu podle faktického místa pobytu na základě užívacího titulu a vlastník či jiná oprávněná osoba k nemovitosti pak bude mít povinnost umožnit mu přihlášení.

„Druhá varianta říká, že by ohlašovací povinnost měl mít občan, který se přihlašuje k trvalému pobytu, ale i vlastník či jiná oprávněná osoba, která mu nemovitost přenechává k užívání,“ Řekl Němec.

S oběma variantami se pak počítá i v případě hlášení přechodného bydliště.

Výhodami by měly být spravedlivější rozdělení státního příspěvku na výkon přenesené působnosti obcím, efektivnější vybírání místních poplatků nebo přesnější údaje pro krizové, povodňové a evakuační plány.

„Kromě toho budou občané pro obce dosažitelnější. Písemnosti jim totiž budou chodit na faktickou adresu místa trvalého pobytu,“ připomněl Zdeněk Němec.

Pro občany je výhoda jasná. Pokud užívají jakýkoli bytový či nebytový prostor k bydlení, bude jim muset majitel povolit si v takovém prostoru přihlásit trvalý pobyt.

K projednání ve Vládě by měl jít tento návrh nejpozději do konce června.

Zdroj:

Autor Redakce