Audit se týká 16 starších IT projektů.
Vážná pochybení byla zjištěna zatím u čtyřech z dosud prověřených čtrnácti tenderů. Vracet se kvůli tomu budou dotace v celkové výši více než 208 milionů korun.
Evropská unie si audit vyžádala kvůli podezření, že tyto konkrétní zakázky neprobíhaly úplně čistě.
Problémy se přitom očekávají i u posledních dvou zakázek, které auditoři ještě prověřují.
Nejhůře je na tom CRAB
Stát v roce 2008 odstartoval práce na centrálním registru, který soustřeďuje informace o státních nemovitostech a majetku, tzv. CRAB.
Kritici už od počátku namítali, že téměř dvoumiliardová cena tohoto projektu je velmi špatně zastíraným tunelem na veřejné peníze.
Výsledek auditu jim bohužel dal za pravdu. Z unijního rozpočtu na tuto zakázku odešlo 254 milionů korun, pokuta za chyby je vyčíslena na 181 milionů korun.
„Za nejzávažnější zjištění lze označit neoprávněné použití jednacího řízení bez uveřejnění,“ upřesnila mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.
Bez soutěže zakázku zadal společnosti IBM Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Prý proto, že soupiska majetku je nadstavbou staršího ekonomického systému, který po řádné soutěži v roce 2004 provozovala právě společnost IBM.
Toto vysvětlení se ale nelíbilo ani Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který konstatoval, že se v tomto případě stát ani nesnažil najít nejhospodárnější řešení.
Kauza monitorovacího systému 2014+
Tato kauza má trochu jiný průběh. Z Ministerstva pro místní rozvoj si Policie ČR odnesla dokumenty a EU na tento projekt již platby zastavila. Prý dokud se vše nevyřeší.
Ve hře je přitom celkem 748 milionů korun.
„Jde o to, že dokud nebude uzavřeno policejní šetření, nemohou být podle pravidel EU proplaceny náklady na pořízení systému MS 2014+. To je standardní postup,“ uvedl Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.
V případě, že Policie dojde k závěru, že o podvod nešlo, čeká na zadavatele pokuta ve výši 200 milionů korun. Existuje totiž podezření, že byla zakázka předražená a zmanipulovaná.
Kontroloři ministerstva financí nyní prověřují i dalších pět zakázek, které s tímto projektem úzce souvisí, např. dodávky záložního pracoviště či serverovny.
Korekce u dalších 3 projektů
Pokuty padly i u dalších tří projektů. Pokutu 1,3 milionů korun dostal Czech POINT za neprůhledně nastavená hodnotící kritéria a porušení rozpočtové kázně.
Za registr práv a povinností se musí vrátit 25 milionů korun. Už v době vypsání panovalo podezření, že vítěz je předem domluvený. S nějnižší cenou tenkrát vyhrála společnost Accenture, ale po napadení výsledku společností Asseco smlouvu dostali právě oni – přesně tak, jak všichni předpokládali.
Kvůli pochybnostech o férovosti zakázky vrací tři čtvrtě milionu i projekt datových schránek.