Mezinárodní konference Digitální Česko v Praze řešila i téma, proč Česko v oblasti eGovernmentu nepostupuje rychle vpřed. Příkladem bylo Estonsko.

Odpověď je prý jednoduchá. Téma digitalizace bohužel volby nevyhrává.

Silně pochybuji o tom, že se v Čechách dají vyhrát volby díky tématu digitální ekonomiky. U nás se vyhrávají volby na základě poplatků ve zdravotnictví nebo skrze migranty,“ myslí si poslanec za hnutí ANO a bývalý šéf českého Microsoftu Ivan Pilný.

Je to podle něj jeden z důvodů, proč se mu u nás politici v podstatě nevěnují, i když jsou jasně měřitelné přínosy i výhody celé této oblasti.

Strategie, které vyrábí stát, jsou pohledem do zpětného zrcátka,“ myslí si Pilný. „Vše je decentralizované, ministerstva se mezi sebou nedokáží domluvit,“ navazuje a poukazuje například na tvorbu strategie a čerpání dotací na rychlý internet.

Třetím problémem jsou podle něj i tzv. legislativní špagety – novely novel novel zákonů a další komplikovanosti. Služby jako takové jsou totiž vždy jen odrazem platné legislativy.

Estonsko jde příkladem

To těží především z naprosto jednoduché historie. „Po pádu Sovětského svazu jsme měli šanci začít úplně od začátku, navíc jsme neměli žádnou ropu či zemní plyn,“ uvedla na konferenci Anna Piperalz Estonska.

Online v této zemi není možné řešit pouze svatby, rozvody či prodeje majetku. Veškerá komunikace se státem ale online probíhá a to prostřednictvím elektronické občanky ID-card i její mobilní verze Mobile-ID.

Podle oficiálních údajů je například odesílání daní otázkou tří minut, elektronické volby znamenají dvou a půl násobnou úsporu (občané mohou volit i z jiných zemí), digitální podpisy ušetří 2% HDP ročně, efektivita policie narostla o 50% a elektronické recepty o třetinu snížily fronty ve zdravotnických zařízeních.

Česko je zatím tzv. offline

Vize takzvaného E-stonska je ještě obsáhlejší. Stát by měl umět dokonale pracovat s daty, která má. Když například občan země bude mít dítě, nebude muset se státem nic řešit, protože to stát bude vědět a veškeré procesy se hned elektronicky „propíší“.

Podobně je to s platbami, samozřejmě elektronickými. Při platbě za zboží či službu se peníze zapíší obchodníkovi a automaticky se odešle daň. Vše se do budoucna zohlední v rámci „účetnictví“ občana.

V Čechách je na vládní úrovni zatím téměř tma. Nikdo to nechce moc řešit. I přesto ale předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák zmínil, že by si „politici měli uvědomit, jak sexy oblastí digitální ekonomika je“ a že „ty věci se stejně stanou„.

Europoslankyně Dita Charanzová konstatuje, že se „u nás debata o digitální oblasti smrskla na nepovedené státní IT projekty a zakázky.“ „Potřebujeme, abych si při zařizování nové občanky – jak je má nedávná zkušenost – nemusela brát dva dny dovolenou,“ říká.

V oblasti využívání moderních technologií a internetu patří Česká republika mezi nadprůměrné země. Pokud jde ale o elektronické vládnutí (eGovernment), rok od roku se propadáme stále hlouběji a patříme k nejhorším zemím vůbec.

Jak se zdá, nikomu „tam nahoře“ to zrovna moc nevadí.

Zdroj:

Autor Redakce