
Pocitové mapy jsou možností, jak zapojit občany a dát tak všem vědět, která místa u vás opravdu stojí za to vidět.
Pocitové mapy jsou koncept, který k nám přichází ze zahraničí a v českém prostředí jsou využívány teprve krátkou dobu.
Mapy mají obrovskou moc prezentovat prostorové informace v srozumitelné a široce akceptovatelné formě.
Mentální mapování a mentální mapa jsou koncepty, které hrají důležitou roli především v prvních fázích tvorby prostorových představ a informací o našem okolí.
Pocitové mapy přináší možnost aktivně zapojit občany do sběru informací, ale i názorů na lokalitu, ve které bydlí.
Nápad vychází z konceptu GeoParticipace – pojem, který popisuje využití prostorových nástrojů v zapojení občanů do rozhodovacího procesu, který se jich týká.
Nejčastěji se jedná o rozhodování o prostoru, který je veřejný, ale může se také jednat o sdílení informací či pocitů o okolí, ve kterém žijí.
Co o využití říkají například v Jihlavě?
„Když jsme se rozhodli pocitovou mapu instalovat na náš kontík, nevěděli jsme, že vzbudí takový zájem. Je výborné, že se v praxi potvrdilo, že občané Jihlavy své město velice dobře znají a dokážou vyjádřit své pocity. Vypovídající hodnota pocitové mapy je vysoká a já věřím, že novému vedení radnice pomůže nasměrovat kroky při správě města,“ uvádí iniciátorka pocitové mapy architektka Lenka Tomášová, kandidátka Fora Jihlava se zaměřením na urbanismus města.
„Mě na mapě asi nejvíce překvapuje fakt, že vnímáme jihlavské Masarykovo náměstí jako nejnebezpečnější místo v Jihlavě. Je to smutné a já osobně si myslím, že jde spíše o pocit lidí, než že by to skutečně byla realita, která souvisí třeba s počtem spáchaných trestných činů.
Vždyť se podívejte, jak je ve dne náměstí klidnou zónou. Jiné je to samozřejmě v podvečer a v noci, ale aby centrum města bylo úplně tmavě modré, tedy úplný neklid a nebezpečí… to není v pořádku. Já bych se určitě raději prošla náměstím od shora až dolů o půlnoci, než abych šla v tu dobu na Heulos, který je na mapě označen jako klidné a bezpečné místo.
Každopádně, velký námět na změnu, aby se co nejdříve v realitě i mysli lidí změnila tmavě modrá barva na oranžovou a červenou, věřím, že první zásadní úkol pro novou radnici!“ glosuje Lenka Tomášová a pokračuje:
„Dále se na mapě ukazují místa s dopravními problémy, o kterých všichni víme – ulice Znojemská, Palackého, u čerpací stanice ONO, kolem CITY PARKU, který je mimo jiné také zajímavě zbarvený, odráží se v něm celé spektrum barev.
Výborně se na mapě odráží i společenský život, ať už je to kino Dukla, DIOD, Divadlo Na Kopečku anebo horní část Masarykova náměstí.
Jsem také ráda, že se nezávisle potvrzují naše plány na revitalizaci zanedbaných míst, protože ta naše vytipovaná jsou u lidí opravdu oblíbená pro relax a sport. Jen se podívejte, jaké úspěchy v podobě oranžových a červených teček sklízí Skalka, Stará Plovárna, zelené plochy na Březinových Sadech nebo Na Kopci.“
Inspirovat se můžete zde:
- Pocitová mapa – Uherské Hradiště
- O pocitové mapě – Jihlava
- Pocitová mapa – Pardubice
- Pocitové mapy – video
Výzkum a hlavně tvorbu aplikace na pocitové mapy realizuje Katedra rozvojových studií PřF UP Olomouc ve spolupráci s Národní sítí zdravých měst.