
„Kvůli zákonům ale zůstává většinou skryté a nepostižené„, napsali ve výroční zprávě.
AK ČR a SMO ČR: Tvrzení BIS neodpovídá skutečnosti
Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR konstatují, že mediální interpretace obsahu Výroční zprávy BIS za rok 2014, publikovaná během dneška médii s využitím zprávy ČTK, neoprávněně a bez jakýchkoliv konkrétních důkazů plošně poškozuje kraje, města a obce.
Kontrolu hospodaření krajů ze zákona provádí Ministerstvo financí ČR, kontrolu hospodaření měst a obcí potom krajské úřady či auditoři. Hospodaření krajů, měst i obcí za rok 2014 bylo kontrolováno důkladně, stejně tak auditní orgány Ministerstva financí ČR, případně kontrolní útvary orgánů poskytující krajům dotace EU, provádějí kontinuálně důkladnou předběžnou, průběžnou i následnou kontrolu všech projektů.
Pokud BIS v rámci plnění svých úkolů zaznamenala jakékoliv protiprávní aktivity týkající se hospodaření krajů, měst či obcí, předpokládáme, že své poznatky předala Policii ČR, která je prověřila.
Obecné tvrzení a následná mediální interpretace Výroční zprávy BIS o „rozsáhlém zneužívání veřejných prostředků“ podle výsledků kontrol hospodaření krajů provedených Ministerstvem financí ČR, měst a obcí provedených kraji či auditory za rok 2014 i výsledků kontrol projektů EU realizovaných kraji, městy či obcemi v roce 2014, neodpovídá skutečnosti.
Asociace krajů ČR i Svaz měst a obcí ČR požádají oficiálně BIS, aby identifikovala tam, kde to bude možné, a věc nebyla postoupena Policii ČR, „zneužívání veřejných prostředků“, a mohlo tak dojít k mimořádným kontrolám či auditům, aby se potvrdily či vyvrátily informace obsažené ve Výroční zprávě BIS.
Co se ve Výroční zprávě vlastně píše?
Například toto:
„V souvislosti s aktivitami regionálních vlivových skupin zaměřených na zneužívání veřejných peněz se BIS věnovala efektivitě kontroly hospodaření územněsprávních celků, které při své činnosti nakládají s významnou částí veřejných prostředků, avšak systémově je míra jejich kontroly oproti centrální úrovni výrazně menší.
Dochází k přenášení odpovědnosti na soukromé subjekty outsourcingem veřejných služeb (jde zejména o zprostředkování žádostí o evropské dotace, zadávání veřejných zakázek, využívání poradenských a právních služeb, či vzdělávání úředníků).
Dalšími rizikovými oblastmi jsou správa společností s majetkovou účastí obcí a krajů nebo přerozdělování veřejných prostředků.
Ve všech těchto oblastech BIS zaznamenala rozsáhlé zneužívání veřejných financí, které vzhledem k legislativnímu nastavení zůstává ve většině případů skryté a nepostižené.
Odhalení těchto projevů je pak zpravidla výsledkem činnosti specifických kontrolních mechanismů, které na této úrovni nemají obecnou pravomoc.“
BIS popisuje také „staré známosti“ vedoucí k ovlivňování státní správy, které zaznamenala na ministerstvu školství. „Docházelo k předávání detailních informací o operačním programu ‚Vzdělávání pro konkurenceschopnost‘ využitelných v dotačním poradenství a potažmo k příznivému hodnocení určitých projektů,“ uvádí BIS.
Jak bude naloženo s informacemi zveřejněnými ve Výroční zprávě BIS za rok 2014 zřejmě teprve uvidíme.
Zdroj:
- AK ČR a SMO ČR: Tvrzení a následná mediální interpretace Výroční zprávy BIS neodpovídá skutečnosti
- BIS: V krajích a obcích se zneužívaly veřejné peníze
- Kraje i obce loni zneužívaly veřejné peníze, říká BIS
- Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014