Sněmovna zakončila druhé čtení zákona o Registru smluv.

Na zákon nyní čeká začátkem září garanční výbor (který bude přijímat stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům) a na schůzi Sněmovny po 15.9. může dojít ke schvalování zákona.

Poslanci na druhém čtení odhlasovali, že základem pro schvalování bude vládní komplexní pozměňovací návrh k původnímu návrhu Jana Farského (STAN).

Tato verze zákona je podle expertní skupiny Rekonstrukce státu sice minimalistickou variantou, ale stále funkční (viz Stanovisko Rekonstrukce státu).

Jak to bude vypadat?

Dle tohoto návrhu se budou zveřejňovat smlouvy v elektronické podobě (nikoliv naskenované) a základní údaje (tzv. metadata) u většiny smluv nad 50 tisíc Kč.

Zákon dopadá na státní správu, samosprávu, jimi ovládané firmy a příspěvkové organizace s několika málo výjimkami.

Malé obce mají ze zákona „odklad“ na dva roky a státní firmy mají větší možnosti pro ochranu obchodního tajemství. Vyjmuty budou také smlouvy s nepodnikajícími fyzickými osobami, mimo smluv o prodeji apod.

Hlavním problémem návrhu je, že odkládá plnou účinnost sankce za nezveřejnění o jeden rok. Pokud by došlo k dalšímu zpoždění (například Ministerstvo vnitra původně chtělo na přípravu internetové databáze 9 měsíců), dopadal by zákon až na další vládu v roce 2017.

Rizikem je také řada navržených pozměňovacích návrhů, především od poslanců ČSSD, které mohou zákon zablokovat. Například návrhy poslanců Milana Urbana a Jaroslava Foldyny, aby všechny svoje smlouvy zveřejňovaly soukromé subjekty v celém kalendářním roce, ve kterém dostanou dotace nad určitou výši, jsou právně absurdní, neboť nutí subjekty předem odhadovat, zda jim bude dotace udělena.

Navíc místo kontroly veřejných prostředků zahrnují i prostředky soukromé.

Na druhou stranu například poslanec Jan Farský navrhl, aby se zkrátilo „testovací“ období pro plnou účinnost zákona a zrušila se absolutní výjimka pro firmu ČEZ.

Na plénu při druhém čtení zákon podpořili mimo jiné poslanci Jan Farský (STAN), Radek Vondráček (ANO), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a Miroslav Kalousek (TOP09).

Proti vystoupili především někteří poslanci KSČM (Jan Klán, Václav Snopek, Zuzka Bebarová-Rujbrová), ČSSD (Štěpán Stupčuk, Milan Urban) a ODS (Ivan Adamec).

Podle vyjádření poslance Radka Vondráčka (ANO), který vyjednává zákon v koaliční poslanecké skupině, by schvalování zákona mohlo začít v září.

Zdroj:

Autor Redakce