To ve své tiskové zprávě píše Hospodářská komora ČR.
Dalším krokem k odstranění nešvarů spojených se zadáváním veřejných zakázek má být vytvoření zbrusu nové Rady vlády pro transparentní zakázky, která bude podle autorů návrhu posuzovat mj. zakázky v režimu tzv. jednacího řízení bez uveřejnění.
„Vždy, když se konstituuje nový poradní orgán, vzniká obava, zda není něco špatně nastaveno, ať v právním rámci oblasti, pro kterou se orgán zřizuje, anebo v efektivním využívání existujících standardních procedur a platforem,“ komentuje návrh ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Ladislav Minčič.
Dodává, že vytvoření rady, což se v minulých letech stalo již v několika dalších oblastech, obvykle výrazné změny nepřinese.
Zpravidla vede pouze k tomu, že se zodpovědnost jednoho konkrétního ministerstva přenese i na ostatní ministerstva, a individuální zodpovědnost se tak zcela rozmělní a zmizí v kolektivní nezodpovědnosti.
Efektivnější cestou by podle Hospodářské komory ČR bylo například minimalizovat výjimky a udělat další kroky směřující k tomu, že by na vše stačil jen jeden dobrý zákon o zadávání veřejných zakázek a prováděcí předpisy.
MMR navíc ve svém návrhu požaduje vytvoření systemizovaných míst pro pět nových úředníků, kteří by vykonávali funkci sekretariátu.
Vytvoření nových pracovních míst bude daňové poplatníky stát nemalé peníze.
„Obávám se, že jsme svědky soutěže byrokratů o jejich vlastní větší význam. V duchu některých ekonomických teorií – síla úřadu či jeho představeného je tím větší, čím vyšší je počet úředníků, anebo v aktuálním jazyce tabulkových míst – nejlépe neobsazených, ale státním rozpočtem garantovaných,“ konstatuje L. Minčič.