Ministerstvo vnitra buduje systém pro elektronickou identitu, do toho začne platit evropský eIDAS a přijdou nové e-občanky.

Co se bude dít a co je potřeba dořešit?

V polovině roku 2018 vstoupí v platnost nové evropské nařízení eIDAS, které upravuje přeshraniční uznávání digitální identity v rámci služeb eGovernmentu. Takže např. mladí lidé z ČR se budou moci hlásit elektronicky na školy v zahraničí.

Co je určitě zajímavé, je aktuální vývoj těchto služeb u nás.

Jednotlivé země musí do té doby připravit brány (iIDAS uzly), které si mezi sebou budou umět povídat.

Ten český, tzv. PEPS, už je technicky v podstatě připravený. Vyvinula ho společnost CZ.NIC, která těžila i z mezinárodního projektu STORK. Nyní doufá, že se její brána bude využívat jako oficiální česká brána, nezávislá na státu, ale plně jím uznávaná.

Mimo jiné i z toho důvodu, že CZ.NIC získal z fondu Connecting Europe Facility čtyřletý grant ve výši 200 tisíc eur na implementaci a provoz PEPSu.

Naší výhodou jsou i zkušenosti z projektu STORK 2.0, kde v pilotním projektu provozujeme národní PEPS, díky kterému je už nyní možné se přihlásit například ke službám Evropské komise,“ argumentuje Jiří Průša z CZ.NIC.

Grant ale dostala ještě jedna společnost – viaSky. Spekuluje se ale, že pouze proto, že nebyly vyčerpány všechny prostředky. Nikdo neví, zda společnost vůbec něco dělá.

O tom, kdo nakonec bude skutečným provozovatelem českého PEPSu, má rozhodnout ministerstvo vnitra. PEPS totiž bude muset přímo komunikovat s národní identifikační autoritou. Vnitro buduje systém nazvaný NIA. Ten je postavený nad současnými základními registry a půjde o bránu pro online přihlašování.

Na systém NIA se budou napojovat různé služby, třeba chystané elektronické občanky. Vnitro na NIA chystá spustit novou službu nazvanou E-identita.cz (na doméně zatím běží web základních registrů) s vlastním logem a podobně. Náměstek ministra vnitra pro ICT Jaroslav Strouhal slibuje, že testovací verze bude spuštěna prvního července letošního roku.

NIA je součástí většího projektu MORIS, který má mít čtyři moduly – vedle identifikace také třeba část pro open data. Náklady na tuto akci jsou vyčísleny na 93 milionů korun, hardware se nakupoval v loňském roce. Na vývoji pracuje i Odštěpný závod ICT služby (brzy součást státního podniku NAKIT) a počítá se, že roční provoz vyjde na pět milionů.

Důležitý výběr dodavatele

Kdo nakonec dostane již zmíněnou bránu na přeshraniční styk na starosti, je zatím ve hvězdách. Vnitro je zatím spíše pod palbou stížností, že více nekomunikuje než komunikuje a kraje si stěžují, že vůbec neví, co se bude dít.

Navenek to sice vypadá, že se PEPS vyvinutý společností CZ.NIC využívat bude, ale ve hře je údajně i varianta, že si Vnitro vyvine svou bránu samo. Neupřesňuje ale zatím, za kolik nebo kdy.

Dle nařízení EU sice v každé zemi může fungovat více bran najednou, ale ostatní členské státy budují jednotný systém a jednu bránu.

Elektronické občanky již brzy

Nové elektronické občanky mají být již brzy schopné fungovat v rámci elektronického ověřování. Ke každé bude zdarma přidáván i elektronický podpis. K tomu bude možné dle stávajících informací přidávat další podpisy i aplikace tak, aby bylo možné občanku plně využívat v rámci komunikace s komerční sférou (zde sdružení CZ.NIC využije MojeID? které již bylo uznáno jako národní identita).

Lidé, kteří si do dnešní doby pořídili občanku s čipem (a mnozí si za to zaplatili navíc), mají smůlu. Ta výše zmíněné služby podporovat nebude. Tito lidé ale novou občanku dostanou zdarma.

V plánu je tyto nové občanky začít vydávat v roce 2017. Pokud ale jde o mobilní ID nebo třeba čtečky karet, nikdo zatím nic neví.

Pokud ale jde o služby, které nakonec opravdu podporovat bude…těžko říct. Všichni víme, jaký je současný stav v prosazování eGovernmentu. eIDAS je sice vymahatelné evropské nařízení, ale do jaké míry se to u nás povede, je bohužel zatím stále hlavně věc politická.

Mnoho úřadů si v současné době příliš neuvědomuje, co elektronický styk a eIDAS znamenají a kdy se to v plném rozsahu dozví, je ve hvězdách. Doufejme, že dříve, než v polovině roku 2018.

Zdroj:

 

Autor Redakce