„Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“ je název nové publikace Svazu měst a obcí ČR.

Na 180 stranách shrnuje výsledky projektu na podporu meziobecní spolupráce (MOS), který začal v květnu 2013 a skončil letos v listopadu. Financován byl z Evropského sociálního fondu (ESF) prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).

Na XVIII. celostátní finanční konferenci publikaci slavnostně pokřtili předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí pro sociální a rodinnou politiku Zuzana Jentschke Stőcklová, náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová a ředitel Kanceláře pro projekty a vzdělávání Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech.

„Je nadmíru jasné a oprávněné, že občané od své obce očekávají kvalitní a rychlé služby. Pokud jsou s nimi spokojeni, rádi se vrací domů. Jak ale docílit toho, aby naše obce byly příjemným místem pro život, dále se rozvíjely a jejich obyvatelé na ně byli hrdí? Významným pomocníkem je meziobecní spolupráce,“ říká v úvodu publikace předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Dodává, že proto, aby spolupráce mezi obcemi dobře fungovala, nesmí být uměle nařízená. Musí vznikat jako potřeba odspodu, seshora má být pouze lehce usměrňována tak, aby příklady dobré praxe z jednoho konce země byly přirozenou, přijatelnou a motivující inspirací pro ostatní.

Nejen v této souvislosti František Lukl poděkoval za dlouholetou práci pro Svaz měst a obcí ČR supervizorovi projektu Jaromíru Jechovi.

„Svaz nikdy nedělal projekty pro projekty, ale proto, že si je vyžádali starostové. Využívali jsme při tom zahraniční zkušenosti – z Norska, Nizozemí, Francie či Rakouska,“ říká ředitel Kanceláře pro projekty a vzdělávání Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech a dodává: „Určitě se potvrdilo, že obce chtějí a jsou schopny spolupracovat. Vidí v tom budoucnost veřejné správy a poskytování veřejných služeb v území. Jsou oblasti, kde se starostové scházejí už léta a funguje to bez problémů, mnohde se ale dali dohromady právě díky projektu.“

Na projektu se tak v území podílelo více než 1 100 pracovníků ve spolupráci s více než 470 motivujícími starosty. Díky nim meziobecní spolupráce nadšeně žila v celé řadě obcí. Kromě publikace jsou výstupem projektu také zásadní strategické dokumenty.

Vzniklo 186 analýz, 186 strategií, akční plány a další dokumenty, z nichž je teď možné čerpat informace a využívat je k dalšímu plánování a rozhodování. Data získaná v rámci projektu jsou jedinečná a velmi rozsáhlá, tak podrobně totiž Česká republika dosud nebyla mapována.

Například Ministerstvo práce a sociálních věcí chce z těchto podkladů vycházet při koncipování sociální politiky.

Závěrečná publikace má deset kapitol a vyšla v nákladu 7 000 ks. „Publikace popisuje východiska meziobecní spolupráce v České republice, srovnává situaci u nás i v zahraničí a samozřejmě uvádí také cíle a priority. Samostatné kapitoly se věnují hlavním oblastem projektu – školství, sociálním věcem, odpadovému hospodářství a dále volitelným tématům dle preferencí obcí,“ řekl vedoucí odborného týmu projektu na podporu meziobecní spolupráce Marek Jetmar a dodává: „Nechybí ani informace o projektové aktivitě Efektivní meziobecní spolupráce a názory obcí na další rozvoj meziobecní spolupráce.“ Publikace vyšla jak v tištěné, tak v elektronické podobě a je dostupná na webu projektu www.obcesobe.cz.

Generálními partnery XVIII. celostátní finanční konference jsou Česká spořitelna a ČEZ. Partnery pak Česká pošta, Česká telekomunikační infrastruktura, Českomoravská záruční a rozvojová banka, ECO LED SOL, EKOLAMP, EMPEMONT a Wolters Kluwer. Partnerem společenského večera je Českomoravská komoditní burza Kladno. Mediálními partnery jsou INS, Bankovnictví, Lidové noviny, Parlamentní listy, Revue50plus a Veřejná správa.

Zdroj:

Autor Redakce