Město Plzeň se rozhodlo zpříjemnit občanům i návštěvníkům pobyt v centru města. Zatím ve dvou venkovních lokalitách (v Mlýnské strouze a Smetanových sadech) spustilo bezplatné připojení k internetu.

Počet takových lokalit hodlá dále rozšiřovat a to i mimo historické centrum města.

Cílem radnice je umožnit občanům i turistům v odpočinkových zónách přístup k informacím zdarma.

Zavedení služby je možné díky tomu, že má Plzeň svou vlastní síť podzemních optických tras (tzv. metropolitní síť). Ta dosahuje délky přes 130 kilometrů a propojuje na 120 lokalit. Město na ní pracuje už od roku 1998.

Co k tomu říkají zaměstnanci úřadu?

„Plzeň by se ráda zařadila mezi takzvaná „smart cities“ neboli chytrá města. Ta dokážou využívat informační technologie ve svůj prospěch a hlavně ve prospěch svých občanů. I tato služba, jako je Plzeň free wifi, nám k postupu na pomyslný prestižní seznam pomáhá,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře Plzeň nabídkou bezplatného připojení k internetu zvyšuje komfort pro obyvatele i návštěvníky. „Zatím na dvou místech si lidé mohou vyřídit například e-mail a osobní záležitosti, přečíst zprávy, stáhnout třeba mobilní aplikaci Plzen – turista a podobně. Jde přitom o příjemnější prostředí, než je kancelář,“ uvedl Pavel Šindelář.

„Je to trend dnešní doby, že města zpřístupňují v určitých atraktivních a turisticky navštěvovaných zónách internet zdarma,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, jež připojení zajišťuje.

Podle něj jde o levnou a dostupnou technologii, město stojí poskytování Plzeň free wifi měsíčně maximálně jednotky tisíc korun. Pro připojení je nastaven limit jedné hodiny, po němž se bude muset zájemce znovu přihlásit, město tak chce eliminovat využívání sítě komerčními subjekty.

Také poskytovaná rychlost připojení byla zvolena tak, aby lidé nezneužívali systém ke stahování filmů a podobně. V případě nečinnosti dojde k odpojení po 30 minutách.

Pokrytí wifi zdarma bude město rozšiřovat i do dalších zón, v nejbližší době zejména kolem historického jádra. Pokryta by tak měla být celá oblast sadového okruhu, jenž je nejvyhledávanější relaxační lokalitou v centru.

„Půjdeme ale i do městských obvodů, počítáme tam s vytipováním vhodných veřejných prostranství, hlavně parků,“ dodal Pavel Šindelář.

Mobilní aplikace města

Jak už bylo výše zmíněno, město v minulosti připravilo pro turisty mobilní aplikaci s názvem Město Plzeň – turistický průvodce. Je ve třech jazykových mutacích: češtině, angličtině a němčině.

Aplikace poskytuje informace o:
  • městě,
  • zajímavých místech,
  • turistických trasách,
  • parkovacích zónách a počtu volných míst v parkovacím domě Rychtářka,
  • akcích pořádaných ve městě, včetně možnosti online nákupu vstupenky.

Pro občany je ale k dispozici i druhá aplikace s názvem Plzeň – Občan. Ta je pouze v češtině.

Aplikace poskytuje informace o:
  • řešení životních situací (občanské průkazy, pasy, sociální pomoc, bydlení…),
  • kontaktech na jednotlivé úřady, policii, lékařské pohotovosti, sběrné dvory, ZŠ a MŠ,
  • dopravě a parkování ve městě (online seznam uzavírek, parkovací zóny, počet volných míst v parkovacím domě Rychtářka…).

Obě tyto aplikace je možné získat zdarma na zdarma na Google Play nebo AppStore nebo Windows store.

Zdroj:

 

Autor Redakce