Elektronizace státní správy v České republice zpomaluje. V mezinárodním srovnání jsme klesli o sedm příček. Kdo si naopak polepšil, je Slovensko.

A právě u našich sousedů bychom podle analýzy KPMG, která obě země srovnává, měli poučit.

V loňském průzkumu Organizace spojených národů „E-Government Survey 2014“ (pouze v AJ) skončila ČR na 53. příčce, Slovensko bylo o dvě místa před ním.

O rok dříve však Česká republika byla na 46. pozici a Slováci třiapadesátí. Analýza KPMG porovnala pět hlavních oblastí – komunikace s úřady, jednotná komunikační místa, základní registry, portály a government cloud, aby zjistila, v čem se obě země liší.

ICT v české i slovenské veřejné správě bylo dosud využíváno velmi neefektivně. Tytéž ICT služby (např. plánování podnikových zdrojů, lidské zdroje, spisová služba, e-mail atd.) si každý OVM řešil víceméně sám. Výsledkem je obrovský rozsah duplicit,“ tvrdí analytici.

Řešením je podle nich přechod na sdílené služby formou státního a komerčního cloudu. Slovensko již proces zahájilo a buduje v státní cloud, Česká republika teprve připravuje strategii, jak Government cloud řešit.

Rozdíl obou zemí sice zatím není zásadní, vzhledem k očekávanému vývoji na Slovensku se však velmi pravděpodobně prohloubí,“ píší analytici ve zprávě, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Zhodnotili pět hlavních oblastí a zjistili, že je Česko v některých oblastech eGovernmentu dále, například Czech POINT a datové schránky.

Tuto výhodu však pomalu ztrácí, protože na rozdíl od Slovenska, které začalo později, v Česku chybí základní koncepce pro ITC ve státní správě a neexistuje politická shoda v důležitých otázkách. Náskok ztrácí, protože nerozvíjí započatou elektronizaci státní správy nastartovanou v letech 2009 až 2010.

Česko by se mohlo inspirovat slovenským Portálem (zavedení jednoho bodu na obsluhu životních situací občanů a podnikatelů), Governmentem cloudem, modernizací procesů poskytovaní služeb a koncepčního přístupu k plánování a rozvoji ICT služeb, kdy Slovensko připravuje koncepci v pětiletém období,“ doporučuje analýza.

Vzájemnou inspiraci navíc zjednodušuje blízkost legislativy a podobnost jazyka a národních kultur.

Více informací (zdroj):

Autor Redakce