Proběhla konference CNZ 2015
Problematice digitální kontinuity a jejímu zakotvení v české legislativě se prostřednictvím svých konferencí věnuje sdružení CNZ více jak deset let.
Jaká témata přinesla?
Uchovávání digitálních informací v rámci eGovernmentu
Studie ohledně používání elektronických informací provedená v Indii ukázala existenci extrémních rizik ztráty elektronických informací v rámci eGov řešení, včetně všech právních konsekvencí.
Důvodem byla neexistence národní infrastruktury pro uchovávání digitálních informací, včetně příslušné legislativy. Tento stav kontrastoval s velkou snahou indické vlády o digitalizaci veřejné správy.
V rámci programu DIGITAL INDIA, díky velkým investicím vlády, byly realizovány stovky projektů eGovernmentu. Zjištění jak je v rámci jednotlivých projektů nakládáno s elektronickými informacemi vedlo k vypracování Národního programu uchovávání digitálních informací, který je cílen na eliminaci uvedených rizik.
Definice, standardy a metodiky pro uchovávání digitálních informací byly díky tomu zařazeny mezi nejvyšší priority eGovernmentu v Indii. Na příkladu z indického Katastrálního úřadu nám bude představen způsob řešení Digitální kontinuity v Indickém eGovernmentu.
- Zobrazit přednášku (pouze v angličtině): Digital Preservation of e-Governance Records: A Case Study of Preserving Registered Documents, Dr. Dinesh KATRE, ředitel indického střediska Centre for Development of Advanced Computing
Elektronický archiv Slovenska
V souvislosti s trvalým uložením elektronických archiválií v slovenských státních archivech buduje MV SR elektronický archiv, jehož úkolem je zachování autenticity, důvěryhodnosti, neporušitelnosti obsahu a čitelnosti archiválií, jakož i jejich zpřístupnění a zveřejňování občanům a zaměstnancům veřejné správy.
Příspěvek prezentuje cíle projektu, kterými jsou automatizace přejímání archiválií od jejich původců, ochrana archivního dědictví před poškozením a odcizením formou trvalého uchování, automatizace procesů kontroly integrity archiválií, podpora moderních nástrojů a standardů pro zpřístupnění archivních fondů, efektivní přístup badatelů k co nejširšímu rozsahu archiválií a efektivní poskytování služeb archivů veřejnosti.
- Zobrazit přednášku (pouze ve slovenštině): Elektronický archív Slovenska, Mária MRÍŽOVÁ, Ministerstvo vnútra
Životní situace ve veřejné správě po novu
Díky novému Strategickému rámci rozvoje veřejné správy máme v následujících letech daný jasný obecný směr eGovernmentu. Jednou z priorit vlády v této oblasti je optimalizace veřejné správy a rozvoj elektronizace agend.
To zahrnuje třeba i procesní modelování agend, úplné elektronické podání, ale také nové pojetí životních situací jako procesů interakce občana s úřadem.
Co se v této oblasti na MV již podařilo a co nás čeká? A jaké budou mít v “novém eGovernmentu” místo dokumenty a zdroje informací?
- Zobrazit přednášku: Životní situace ve veřejné správě po novu, Michal RADA, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády ČR
Digitální kontinuita a 10 let Konferencí CNZ
Ohlédnutí za tématy proběhlých 10 ročníků konferencí CNZ. Porovnání problémů Digitální kontinuity před deseti lety a dnes. Porovnání přístupu k Digitální kontinuitě u nás a v zahraničí.
Jak se změnila úloha elektronického dokumentu v agendách veřejné správy. Patří elektronický dokument k základním kamenům eGovernmentu?
Pohled na úlohu konferencí CNZ v procesu uchovávání digitálních informací ve veřejné správě. Budoucnost CNZ konferencí.
- Zobrazit přednášku: Co se událo v Digitální kontinuitě pohledem konferencí CNZ, Miroslav ŠIRL, CNZ
Implementace eIDAS v ČR a její dopad na elektronické dokumenty
Nařízení eIDAS k důvěryhodným službám je již delší dobu schváleno a nyní se pracuje na prováděcích aktech. Jak v EU, tak v České republice vznikla řada pracovních skupin zabývajících se touto tématikou.
Martin Vondrouš je členem pracovní skupiny při ETSI. Právě pracovní skupina ETSI měla nemalý vliv na finální podobu prováděcích nařízení Komise (EU).
Přehled stavu připravenosti České republiky včetně časových možností pro akceptaci nařízení a dopadu na elektronické dokumenty a zajištění digitální kontinuity.
- Zobrazit přednášku: Implementace eIDAS v ČR a její dopad na elektronické dokumenty, Martin VONDROUŠ, Pracovní skupina ETSI eIDAS
Panel na téma „Elektronické podá, ní – mysterium,
- Význam životních situací dokumentů, Miroslav ČEJKA, GORDIC spol. s r.o.
- Jak na bezpapírovou kancelář, Václav BAHNÍK, IBM Česká republika s.r.o.
- Chytré zpracovávání nestrukturovaných dat, Martin ŠVÍK, IBM Česká republika s.r.o.
- Elektronické podání v každodenním životě, Luděk LOUDA, ICZ, a.s.
- „Data uložená na věčné časy…“, Václav KOUDELE, MICROSOFT s.r.o.
- Když nevíme, kdo naslouchá…, Jaroslav LUBAS, OKsystem, a.s.
- Nová „Digitální Evropa“, Jan TEJCHMAN, SEFIRA spol. s r.o.
- Long-Term Docs a eIDAS, Pavel NEMRAVA, Software 602 a.s.
- Elektronizace sbírky listin katastru nemovitostí, Pavel DOUBEK, Český úřad zeměměřický a katastrální
- Přístupnost dokumentů pro zdravotně postižené, Michal RADA, vedoucí Pracovní skupiny pro přístupnost informací při MV ČR
Více informací (zdroj):