Více než 150 odborníků na právo hospodářské soutěže z České republiky i ze zahraničí přivítal místopředseda Úřadu Michael Mikulík, který vyjádřil své přesvědčení, že konference bude významným přínosem pro praxi všech účastníků.
Úvodní panel konference se tradičně zaměřil na nejdůležitější události v oblasti hospodářské soutěže za uplynulý rok, a to v České republice, na Slovensku i v Evropské unii.
Výsledky pořadatelského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže odprezentoval Michal Petr, který až do nedávna stál v čele sekce hospodářské soutěže. Uvedl zejména průběžná statistická data týkající se rozhodovací praxe ÚOHS.
V uplynulých 10 měsících roku bylo zahájeno dalších devět správních řízení týkajících se zakázaných dohod mezi soutěžiteli, což potvrzuje zaměření Úřadu na odhalování kartelových dohod a bid riggingu. V této souvislosti bylo také provedeno 17 místních šetření.
Úřad dosud vydal celkem 5 rozhodnutí, jedním z nich je nicméně případ kartelu ve stavebním sektoru s pokutou více než 2 miliardy korun.
„Rok dosud neskončil, takže několik rozhodnutí ještě přibude. Současně jsme vydali toto superrozhodnutí, které je největším případem v dějinách Úřadu. Jde o ojedinělý případ, za kterým stojí více než tři roky tvrdé práce,“ uvedl Michal Petr.
Výše uložených pokut je již nyní přibližně na desetinásobku oproti předchozímu roku.
Michal Petr dále přiblížil připravovanou desátou novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která v nejbližší době zamíří do legislativního procesu. Kromě sjednocení terminologie s novým občanským zákoníkem přinese zejména úpravy v § 19a ZOHS, možnost Úřadu uzavírat mezinárodní smlouvy s partnerskými úřady v zahraničí, upřesnění pořádkových a procesních deliktů či lepší regulaci přístupu účastníků řízení do spisu.
Poslední panelová diskuze prvního dne konference byla věnována problematice mezibankovních poplatků za karetní transakce. Christoph Baert ze společnosti MaterCard Worldwide považuje mezibankovní poplatky za nezbytné a nesouhlasí s názorem, že omezují soutěž.
David Anderson informoval, že Evropská komise se rozhodla regulovat oblast financování systému kreditních karet a vydala nařízení o určování úrovně poplatků, které za měsíc (9. prosince 2015) nabyde účinnosti.
Tomáš Kubeša konstatoval, že legislativní proces byl v tomto případě rychlý a seznámil přítomné s obsahem nařízení, jež se vztahuje na každou spotřebitelskou kartu vázanou na bankovní účet. Nařízení především stanovuje limity pro mezibankovní poplatky.
Pro Českou republiku bude tento fakt znamenat pokles mezibankovních poplatků, v některých jiných zemích poplatky těmto limitům již odpovídají.
Druhý den po třech workshopech probíhala panelová diskuze, která se týkala především narušení hospodářské soutěže ze strany orgánů veřejné správy. Problematická je především nejasná legislativa.
Zdroj: