
Jako první přijdou na řadu softwarové aplikace a automobily.
Od příštího roku budou zahájeny nadresortní veřejné zakázky právě na softwarové aplikace a automobily, další rok pak budou následovat další pro nákup počítačů, pojištění pro automobily a kancelářský papír.
V roce 2018 by mělo MF dále připravit nadresortní veřejné zakázky pro tiskárny, pneumatiky pro osobní automobily a další kancelářské potřeby. V roce 2020 by se zakázky měly týkat nehodových služeb u osobních aut a kancelářského nábytku.
Vyplývá to z harmonogramu pro roky 2016 a 2020, který Vláda schválila.
Centrální nákupy by se měly vztahovat na zboží a služby za téměř 13 miliard korun.
Ministerstvo vytvořilo pět skupin, u kterých budou stanoveny standardy. Jde o informační technologie, vozový park a pohonné hmoty, kancelářské potřeby a kancelářskou techniku, energie a správu budov a dopravu a ubytování.
MF v materiálu uvedlo, že se na základě zkušeností ze zahraničí rozhodlo nevytvářet pro centrální nákup specializovanou nákupní agenturu, ale postavit systém centrálního nákupu státu na dobře zorganizované meziresortní spolupráci.
„V průběhu roku 2015 si tento postup ministerstvo financí ve spolupráci s dalšími pěti resorty pilotně vyzkoušelo při přípravě společné nadresortní veřejné zakázky na nákup kancelářského papíru, do které se jako pověřující zadavatelé připojilo 168 organizací se sídlem po celé ČR,“ je uvedeno v materiálu.
Výsledkem spolupráce v rámci centrálního nákupu státu nemusí být podle MF vždy nutně společná veřejná zakázka. „Většinu úspor lze na základě zkušeností ze zahraničí připsat spíše jednoznačné standardizaci toho, co jednotlivé resorty nakupují, než tomu, že to poptávají všichni od stejného dodavatele,“ uvedlo Ministerstvo financí.